prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Cum a trecut Moise Marea Rosie

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 10:12 pm

Enigma rezolvata! Cum a trecut Moise Marea Rosie
Noi simulari facute pe calculator arata ca despartirea Marii Rosii in doua, asa cum e descrisa in Biblie, ar fi putut fi un fenomen natural, cauzat de vantul puternic.

Biblia scrie cum Moise a reusit sa desparta marea in doua si sa salveze poporul israelian de egiptenii care il urmareau.
[color:bb72=#000]Mai multi cercetatori din Statele Unite au explicat insa cum un vant puternic, care ar fi suflat dinspre est, ar fi impins pur si simplu apa pana in punctul in care, se crede, un rau stravechi s-ar fi unit cu o laguna foarte mare. Astfel s-ar fi creat o fasie de pamant de-a lungul marii, pe care a trecut Moise. Cand vantul s-a potolit, apele au navalit [color:bb72=#0494e1! important]la loc, acoperind pamantul.
[color:bb72=#000]Descoperirea a fost facuta in cadrul unei cercetari de amploare, condusa de Carl Drews, de [color:bb72=#0494e1! important]la Centrul national american de cercetari atmosferice, si care isi propune sa faca lumina asupra impactului pe care vantul il poate avea asupra apelor de mare adancime.
[color:bb72=#000]Cum a trecut Moise Marea Rosie 60446792
[color:bb72=#000]
[color:bb72=#000]BBC NEWS
[color:bb72=#000]
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 11:22 pm

ma, nu stiu.
marea rosie are o lungime de 1900 km, o latime de 300 km, si adancimea de 2500 de m.
ok, poate au trecut mai pe la marginea marii, unde nu e chiar asa de adanca, si nici chiar asa de lata.
dar ma gandesc: un asemenea vant puternic, in stare sa descopere platoul submarin, i-ar fi luat si pe israelieni pe sus si i-ar fi izbit de coralii aflati pe platforma continentala a marii.
si e vorba de sute de km de trecut cu piciorul, nu de cativa metricei acolo.
ei treceau pe jos, cat face omul per pedes in ritm sustinut? 5-6 km pe ora...maxim!
no, de cate zile ar fi avut nevoie, avand in vedere ca omul mai si doarme? in mijlocul marii??? ok, scoatem somnul de la socoteala, no, tot au avut nevoie de cateva zeci de zile.
si vantul a tot batut, si israelienii, obositi, nemancati, nebauti, au tot trecut...si au trecut.... Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_scratch Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_scratch Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_scratch

mai repede cred intr-un fenomen vulcanic decat in unul eolian.

sau intr-o legenda.

sau intr-o confuzie: or fi trecut nilul, nu marea rosie....
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 6:29 pm

Cum nu am o explicatie logica prefer sa cred o poveste frumoasa. Ca initial si eu ma gandisem la Nil.
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 11:01 pm

Xena a scris:
Cum nu am o explicatie logica prefer sa cred o poveste frumoasa. Ca initial si eu ma gandisem la Nil.


dap, numai ca vantul vanturilor nu ar fi putut despica o apa curgatoare.
aia tot vine, cat de despicata ar fi.

asea.
s-a despicat apa.
cum?
mare jmecherie.
asa cum s-a transformat si dochia intr-o stanca.
sau cum a aruncat fat-frumos oglinda in spate si ea s-a transformat intr-un lac.
conteaza?
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 10:34 am

Nununuuu, nu m-am exprimat bine. Am crezut ca au trecut Nilul. Fara despicaturi. Doar daca n-au lucrat la vreun dig...
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 11:18 am

hmmmm....ala e mai mic, da' plin oki de crocodili, oare cum s-ar fi scris biblia daca evreii ar fi incercat sa treaca nilul inot....? Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_scratch
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 1:47 pm

Eu sunt comoda. Nu m-am gandit ca au inotat. Probabil ceva ambarcatiuni avura si ei. Dar nu mai conteaza.
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 2:18 pm

Xena a scris:
Eu sunt comoda. Nu m-am gandit ca au inotat. Probabil ceva ambarcatiuni avura si ei. Dar nu mai conteaza.



a nu, ca erau urmariti de egipteni care jurasera sa...nush ce, ori sa ii omoare, ori sa ii faca opinci.
si ei se retrageau in mare viteza din calea urmaritorilor.
nu aveau timp sa creeze barcute, poduri si nici chiar plute.
d-aia, daca s-ar fi facut minunea si s-ar fi despicat nilul, ok, pe ala il alergau repejor, se inchideau apele la loc, urmaritorii se inecau sau erau papati de croco, happy end ( depinde de partea din care privesti povestea ).

dar sa se despice apele unei mari, tu sa treci repejor sutele de km, urmaritorii sa se scarpine in cap pana ce intreaga cohorta trece marea pe o latime apreciabila, zile si nopti, si dupa ce trece tot israelianul se hotaraste si egipteanul, dar marea se inchide deasupra lui si il inghite?
niciun fenomen natural nu poate sa aranjeze treaba asta.
ori fu magie, ori minune, ori legenda.
fenomen natural in niciunniciunniciunniciun caz.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum a trecut Moise Marea Rosie Empty
MesajSubiect: Re: Cum a trecut Moise Marea Rosie   Cum a trecut Moise Marea Rosie Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum a trecut Moise Marea Rosie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» S-a format MAREA NEAGRA in urma potopului lui Noe?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Enigme :: Enigme-
Mergi direct la: