prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Povestea lui Mos Nicolae

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 12:04 pm



Nu exista roman care sa nu cunoasca semnificatia zilei de 6 decembrie. Atunci este Sfantul Nicolae, una dintre cele mai fericite zile pentru copiii cuminti. Este ziua in care Mos Nicolae isi scutura barba pentru a aduce prima zapada si totodata ziua in care copiii care au fost neascultatori tot anul primesc drept rasplata o nuielusa.

Se spune ca in noaptea de 5 spre 6 decembrie, un mos cu barba alba, pe care nu l-a vazut nimeni niciodata, vine pe la ferestre si, dupa informatii numai de el stiute, pune in cizmulite diferite daruri: pentru copiii cuminti, el are in desaga dulciuri, fructe si jucarii, iar pentru cei nazdravani, o multime de nuieluse. Aceasta legenda am auzit-o fiecare dintre noi in copilarie si ne amintim cu nostalgie vremurile in care ne pregateam constiincios ghetutele si le lasam la usa sau la geam in asteptarea lui Mos Nicolae. Oricat am fi tras de pleoape sa nu adormim pentru a-l vedea macar o data pe Mosul, acest lucru nu ne reusea, deoarece chiar in clipa in care atipeam, el venea si lasa darurile bine-meritate. Dimineata, mirosul dulciurilor si al primelor portocale care anuntau inceputul iernii, ne indrepta teleghidat catre ghetute, iar in acele momente ne incerca un sentiment de bucurie amestecat cu unul de ciuda ca „nici anul acesta nu l-am vazut pe Mos Nicolae“. Apoi, gustand cu placere din darurile primite, ne promiteam in mod solemn ca anul viitor vom fi si mai cuminti, pentru a primi mai multe daruri. Aceste amintiri ne indreptatesc sa ducem legenda mai departe si sa o povestim la randul nostru si copiilor nostri.

Sfantul Nicolae s-a nascut in Orientul Mijlociu la 350 de mile nord de Betleem. Istoria si legendele legate de Sfantul Nicolae se intrepatrund, dar se cunoaste cu certitudine ca a trait in secolul al IV-lea, a fost cardinal de Myra (acum aflata pe teritoriul Turciei) si a fost recunoscut si onorat ca sfant incepand cu secolul al VI-lea. Ii sunt atribuite 21 de miracole, Sfantul Nicolae devenind recunoscut pentru credinta, zelul si dragostea pentru semeni si in special pentru copii. Nicolae provenea dintr-o familie instarita, iar la moartea ambilor parinti a mostenit intreaga avere, pe care s-a hotarat sa o imparta oamenilor nevoiasi. De-a lungul secolelor au aparut povesti legate despre viata si binefacerile sale, una dintre cele mai cunoscute fiind a celor trei surori pe care Nicolae le-a ajutat sa scape de tirania tatalui lor. Se spune ca cele trei fete erau foarte sarace, iar tatal lor planuia sa le vanda ca sclave pentru a se chivernisi. Plansetele si rugamintile celor trei surori nu l-au induplecat pe batranul cu suflet negru. Sfantul Nicolae a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu >>> departe de locuinta sa, iar noaptea, pe furis, el a aruncat o punga plina cu galbeni in camera fetei celei mari. Cu o astfel de zestre, ea a reusit sa se marite curand. La fel s-a intamplat si in urmatorii doi ani, fata mijlocie si cea mica izbutind sa se aseze la casele lor cu ajutorul acestui om cu suflet nobil.

Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 12:06 pm

O alta legenda spune ca, dupa calatoria pe care a facut-o in Tara sfanta, Nicolae s-a intors in tara lui pe mare. O furtuna teribila s-a abatut atunci pe mare, iar corabia statea gata sa se rupa. Nicolae s-a rugat indelung la Dumnezeu, iar marinarii au ramas uluiti de puterea pe care a avut-o atunci cand s-a oprit pe neasteptate furtuna. Din acel moment, el a devenit patronul marinarilor si al calatorilor.

Se mai spune ca erau odata trei studenti teologi care calatoreau spre Atena. Ei au innoptat la un han, unde au fost jefuiti si omorati de proprietarul hanului, iar ramasitele lor au fost ascunse. Cardinalul Nicolae calatorea pe acelasi drum si a innoptat la acelasi han. Noaptea, el a visat despre crima savarsita si astfel a aflat unde au fost ingropati cei trei tineri. Nicolae i-a dezgropat si, prin post si rugaciune, a reusit sa-i readuca la viata.

In secolul al X-lea, Tarul Vladimir al Rusiei, in timpul unei calatorii la Constantinopole, a auzit povestile minunate despre Sfantul Nicolae si a decis sa-l faca patronul spiritual al Rusiei. De-a lungul secolelor, Sfantul Nicolae a devenit unul dintre cei mai populari sfinti, in amintirea si celebrarea lui fiind ridicate mii de biserici.
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 4:38 pm

Iata si variante Kudika:


Povestea lui Mos Nicolae in traditii si credinte romanesti

</STRONG>Mari sau mici, in fata sarbatorilor curate si frumoase, suntem cu totii niste copii… Niste copii ce asteapta cu sufletul la gura venirea spectaculoasa a unuia dintre cei mai indragiti mosnegi din lume, mos Nicolae… Legende misterioase, povesti nastrusnice,miracole si atat, fapte bune savarsite din dragoste pentru oameni, traditii si superstitii… sarbatoarea sfantului Nicolae le aduna pe toate laolalta. Si in fiecare an, in noaptea de 5 spre 6 decembrie, se sterg unele dintre ele, se tes altele noi… Va invitam sa intram in atmosfera de sarbatoare si de bucurie a lunii decembrie. Pentru noi, pentru micutii nostri – pentru a le incanta imaginatia, haideti sa aruncam un ochi, pret de o secunda, in lumea magica a lui Mos Nicolae, descoperindu-i impreuna povestea.

Povestea lui Mos Nicolae Int soseataSe spune ca Mos Nicolae a existat cu adevarat in persoana episcopului din Myra –Lichia (pe meleagurile Turciei de astazi), persoana cu frica si cu credinta netarmuita in Dumnezeu ce a trait in secolul al IV-lea. Lui Nicolae de Myra ii sunt atribuite numeroase fapte bune fata de cei saraci si napastuiti, dar si miracole, numele sau traducandu-se prin “biruitor de popor”. Provenind dintr-o familie instarita, la moartea parintilor sai, si-a daruit intreaga avutie celor nevoiasi. El este cel care a intemeiat manastirea Sionului, unde a fost si inmormantat.

In traditia populara romaneasca, Mos Nicolae este infatisat pe un cal alb, simbol al purititatii si al taramurilor pline cu zapada. Are de asemenea o bogata barba, alba ca zapada. Conform unei vechi credinte populare, cand mos Nicoale isi scutura barba, in ziua sa-pe 6 decembrie, peste pamant curg fulgi de nea din cer, asternandu-se zapada. In popor, se spune ca “a intinerit mos Nicolae”. In conceptiile populare arhaice, rolul lui mos Nicolae este acela de a proteja lumea impotriva intunericului, a frigului si a raului, asigurandu-se ca soarele nu fuge spre alte taramuri. De asemenea, mos Nicolae este protectorul celor aflati in nevoie, al vaduvelor, al celor plecati in razboi, al celor fara parinti, al fetelor care vor sa se marite. Mos Nicolae este si patron peste ape, avand harul de a salva de la inec pe cei in necaz daca este invocat in gand, cu credinta.
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeMar Dec 07, 2010 1:26 am

acu' nush daca a fost cardinal sau episcop, da' asta conteaza mai putin.
myra este in apropiere de gümüldur Shocked ( unde am fost eu la mare anul trecut in octombrie ) si se faceau excursii organizate in zona cu pricina, ca fiind locurile in care a trait mos nicolae.

da...mie multe chestii mi s-au intamplat de mos nicolae, incepand cu cele mai fericite si sfarsind cu cele mai triste, insa poate ca daca stau stramb si judec drept, evenimentul cu pricina nu a fost menit sa creeze tristete, ci usurare.
pt. toate partile implicate.

pana si azi, desi nu am primit nici un coltisor de ciocolata cadou, am primit in schimb altceva: o raza de speranta ca situatia nasoala ar putea sa se schimbe in altceva mai bun.

of...pacat ca e doar o data in an mos nicolae.... scratch
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 9:38 am

Mai, eu le-am pus pentru varietate.
Iar mosulica respectivul vine cu sperante in fiecare zi. Daca le distingi din gramada, sa stii ca el le patroneaza! Numai ca te lasa pe tine sa fii perspicace!
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 12:25 pm

Geta a scris:
Mai, eu le-am pus pentru varietate.
Iar mosulica respectivul vine cu sperante in fiecare zi. Daca le distingi din gramada, sa stii ca el le patroneaza! Numai ca te lasa pe tine sa fii perspicace!



perspicoca.
deah.
el le da ( sperantele ) si nush cine, le tot ia.
una calda, alta rece.
uof.
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 10:19 pm

Dar da-mi voie sa rad, totusi, pentru jocul de cuvinte!!! Povestea lui Mos Nicolae 473808
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 12:09 am

Geta a scris:
Dar da-mi voie sa rad, totusi, pentru jocul de cuvinte!!! Povestea lui Mos Nicolae 473808


nu-ti dau voie, na Povestea lui Mos Nicolae 872290
acum ce ne facem, ca ai ras fara voie?? scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat





Povestea lui Mos Nicolae Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae   Povestea lui Mos Nicolae Icon_minitime

Sus In jos
 
Povestea lui Mos Nicolae
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» MOS NICOLAE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Credinta si traditii :: Credinta si traditii-
Mergi direct la: