prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Ciuperci chinuite in fel si chip

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeJoi Iul 08, 2010 4:17 pm

Azi facem ciperci umplute!va plac?

Ingrediente
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 500 g ciuperci proaspete mari si frumoase
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 200 g cascaval
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 50 g ulei
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 ceapa
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 4 catei usturoi
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 50 g praz
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 legatura de marar
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 pahar de vin rosu
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina busuioc
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina sare si piper dupa gust

Mod de preparare
Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se curata ciupercile, se desfac piciorusele si se pun la scurs;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se toaca ceapa, cateii de usturoi, mararul, prazul, piciorusele de la ciuperci, se rade cascavalul si se amesteca toate adaugand putina sare, piper, busuioc si cele 50 g de unt;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se pun ciupercile intr-o tava cu "palariuta" in sus, iar in fiecare "palariuta se pune umplutura obtinuta;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se adauga apa, 50 gr ulei si paharul de vin. Se dau la cuptor pana se rumenesc frumos.

Ciuperci chinuite in fel si chip R_577
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeJoi Iul 08, 2010 4:22 pm

sau ciperci umplute cu legume(fara vin)


Ingrediente
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 500 grame de ciuperci de marime medie
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 100 grame rosii mici, cherry
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 ardei capia
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 morcov mic
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 1 ceapa mica Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina patrunjel (o legatura)
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina 5 linguri de ulei de masline
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina piper dupa gust
Ciuperci chinuite in fel si chip Bulina sare dupa gust

Ciuperci chinuite in fel si chip Header_53Mod de preparare
Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se spala ciupercile bine si se curata, taindu-le cozile;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Cozile de la ciuperci se pun intr-un alt vas si se taie marunt;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se taie marunt ceapa, ardeiul capia, rosiile, morcovul, patrunjelul si se amesteca cu cozile ciupercilor taiate marunt;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se inabuseste amestecul creat intr-o tigaie de teflon timp de 1-2 minute, cu sarea, piperul si uleiul;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se condimenteaza interiorul ciupercilor ramase cu sare si piper dupa gust;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se aranjeaza intr-o tava toate ciupercile cu gaura in sus, tinandu-se cont sa se lase loc intre doua ciuperci astfel incat sa nu se amestece umpluturile acestora;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Ciupercile se umplu cu amestecul de legume preparat;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se introduce tava cu ciupercile umplute la cuptor;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se lasa ciupercile la cuptor timp de 10 minute;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Cand se scot de la cuptor se lasa foarte putin sa se raceasca si se presara patrunjel tocat din ce a ramas peste ele;

Ciuperci chinuite in fel si chip Sagetuta Se servesc calde.

Sa aveti pofta! Ciuperci chinuite in fel si chip 867702
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeJoi Iul 08, 2010 6:00 pm

si mie imi plac ciupercile yes


Salata de ciuperci marinate

Ingrediente

300 gr ciuperci champignon (alegeti ciuperci mai mici)
1 dovlecel mic mic (cam cat un morcov mare)
1/2 legaturica patrunjel
1 lingura parmezan razuit (optional)

Dressing

sucul de la 1 lamaie
80 ml ulei masline
1 lingura ceapa rosie tocata fff marunt
1 catel usturoi
sare, piper

Portii: 2


Preparare

1.Se curata ciupercile de picioruse. Se taie felii cat de subtiri puteti. La fel, dovlecelul se taie rondele foarte subtiri. Se adauga patrunjelul tocat. Se amesteca totul.
2.Intr-un bol puneti uleiul, apoi adaugati incet sucul de lamaie amestecand tot timpul cu un tel mic pana amestecul devine vascos. Adaugati ceapa si usturoiul strivit, apoi sare si piper dupa gust. Gustati dressingul.
3.Turnati dressingul peste ciuperci si amestecati astfel incat totul sa fie acoperit de el. Se acopera vasul si se da la frigider pentru 2-3 ore.
4.Se serveste simplu, eventual pe un pat de salata verde. Daca doriti, puteti presara cu parmezan .[b]si mie imi


Ultima editare efectuata de catre ioana_io in Joi Iul 08, 2010 9:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeJoi Iul 08, 2010 8:40 pm

Daaaa, si eu chinui ciupercile ceva desperiat. Si umplute, si pe tabla, si fierte, si murate. Yamiii!
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeVin Iul 09, 2010 8:07 pm

Eu NU NICIODATA!!! bounce
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeVin Sept 17, 2010 1:14 am

tot ciuperci umplute, pe numele lor ciuperciu umplute cu picior.
cu propriul picior.

champignoane maro, ca sunt mai faine.
de regula, ciupercile se sterg cu o panza uscata, dar eu mi-am pastrat obiceiul din romania, sa le spal...desi se spune ca le ia din gust.
li se rup picioarele si se tin departe de ortoped, ca nenea ala rau e in stare sa puna picioarele champignoanelor in ghips!
se toaca piciorusele ( salacele ), se amesteca cu vegeta, piper, usturoi tocat si ulei de masline.
cu amestecul respectiv se umplu palariile care au fost asezate in prealabil pe tava de cuptor cu gaura in sus ( gaura ciupercii bre! ).
se dau la cuptoras la foc potrivit cca. 10-20 de minute ( va mai uitati la ele, sa nu se stafideasca ).
se scot din cuptor si se papa.
nu mai sunt ciupercile! Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_eek
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitimeVin Sept 17, 2010 1:17 am

ciuperci la grill.

se sterg ciupercile ( sau spala, care cum prefera ), se rup piciorusele ( din pacate, alea nu prea ies ca lumea la grill, dar le puteti gasi o alta intrebuintare ).
se pun palariile pe grill si se intorc la timp.
se pot papa ca garnitura sau ca friptura.
atentie, bagati-va repede la mancat, pt. ca astea dispar cat ai zice "ciup".

gata cu mancarea in seara asta.
tinem cura de slabire de acum, ca e ora circa si ceva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ciuperci chinuite in fel si chip Empty
MesajSubiect: Re: Ciuperci chinuite in fel si chip   Ciuperci chinuite in fel si chip Icon_minitime

Sus In jos
 
Ciuperci chinuite in fel si chip
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Sa avem ce bea si ce manca :) Retete diverse :: Sa avem ce bea si ce manca :) Retete diverse-
Mergi direct la: