prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Titanic,tragedia putea fi evitata

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Titanic,tragedia putea fi evitata Empty
MesajSubiect: Titanic,tragedia putea fi evitata   Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 9:40 pm

Titanic,tragedia putea fi evitata Blank
Titanic,tragedia putea fi evitata X0.gif?sdtrnd=0.4086233685637116&&snocache=1285184099453_2037592462971438



Tragedia putea fi evitata! Un carmaci panicat a scufundat Titanicul

Titanic,tragedia putea fi evitata 60430582

The Telegraph



Pana acum se credea ca Titanicul s-a scufundat pentru ca echipajul naviga cu viteza prea mare si nu a vazut aisbergul. Potrivit unei noi teorii, blocul de gheata a fost depistat din timp, dar nava a intrat in el din cauza unei greseli de directie.
Se pare ca traiectoria Titanicului putea fi schimbata la timp pentru ca impactul cu aisbergul sa fie evitat, insa un carmaci s-a panicat si a intors vaporul in directia gresita.
Pana cand greseala catastrofala a fost corectata, era deja prea tarziu, iar nava a fost gaurita de blocul urias de gheata. Chiar si asa, pasagerii si echipajul puteau fi salvati, daca cuptoarele vaporului ar fi fost oprite si Titanicul ramanea pe loc. In schimb, au continuat sa mearga timp de zece minute de la impact, pompand in acest fel apa prin gaura creata de aisberg.
Revelatia, care vine la aproape 100 de ani dupa scufundarea Titanicului, a fost tinuta secreta pana acum de familia unuia dintre ofiterii care au supravietuit dezastrului.
Charles Lightoller ar fi mintit in cadrul a doua anchete, una condusa de autoritatile britanice, alta de cele americane, pentru ca era ingrijorat ca adevarul va falimenta compania producatoare a vaporului. In plus, nu a vrut sa-si lase colegii fara loc de munca.
Dupa moartea acestuia, adevarul a ramas in continuare ascuns, pentru ca familia nu a vrut sa-i strice reputatia.Totul a iesit la iveala cand nepoata acestuia s-a hotarat sa vorbeasca si a contactat-o pe scriitoarea Lady (Louise) Patten.
Daca sunteti curiosi si vreti mai multe amanunte despre scufundarea Titanicului, aflati in romanul “Good as Gold”.



sursa: stirileprotv.ro
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Titanic,tragedia putea fi evitata Empty
MesajSubiect: Re: Titanic,tragedia putea fi evitata   Titanic,tragedia putea fi evitata Icon_minitimeMier Sept 22, 2010 11:01 pm

eu chiar citisem de curand pe undeva ca de fapt titanicul a avut sase gauri in el....
ia, daca gasesc articolul, il pun ( mai intai ar trebui sa il si traduc... ).
Sus In jos
 
Titanic,tragedia putea fi evitata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Enigme :: Enigme-
Mergi direct la: