prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
cine suntem noi? Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
cine suntem noi? Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
cine suntem noi? Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
cine suntem noi? Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
cine suntem noi? Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
cine suntem noi? Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
cine suntem noi? Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
cine suntem noi? Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
cine suntem noi? Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 cine suntem noi?

In jos 
+2
Vio
ioana_io
6 participanți
AutorMesaj
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 1:57 pm

si daca nimeni nu a scris ceva personal, hai sa incepem sa teoretizam la modul general.
despre fiinta umana.
noi.


suntem stramosii mai evoluati ai animalelor, insectelor si bacteriilor?
suntem creati din lutul primordial, de mainile lui dumnezeu?
suntem o parte din divinitate?
suntem urmasii unor civilizatii venite din alte galaxii?
sau o joaca a lor, un experiment?
ce credeti?
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 7:18 pm

cred ca un experiment! cine suntem noi? Icon_scratch
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 7:27 pm

cine santem cu adevarat?grea intrebare...

O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea se simti ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.
- Cine esti ? a intrebat-o o Voce.
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt invatatoare.
- Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.
Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea : „Cine esti tu?"
- Sunt crestina.
- Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana celor sarmani.
- Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.
In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel intreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomiile si ambitiile; nu sa fiti cutare si cutare - caci asa deveniti conditionati ; ci pur si simplu sa fiti.
Anthony de Mello
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 10:14 pm

Vio a scris:
cred ca un experiment! cine suntem noi? Icon_scratch


al cui? cine suntem noi? 6970
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 10:22 pm

Vio a scris:
cine santem cu adevarat?grea intrebare...

O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea se simti ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.
- Cine esti ? a intrebat-o o Voce.
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt invatatoare.
- Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.
Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea : „Cine esti tu?"
- Sunt crestina.
- Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana celor sarmani.
- Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.
In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel intreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomiile si ambitiile; nu sa fiti cutare si cutare - caci asa deveniti conditionati ; ci pur si simplu sa fiti.
Anthony de Mello



faina chestie.
no, sa fim.
cine suntem noi? cine suntem noi? 872290
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 110
Localizare : Vacanta

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 6:21 pm

Si totusi cine suntem noi? Icon_scratch cine suntem noi? Icon_scratch , ce raspuns se astepta de la ea? cine suntem noi? Icon_scratch Dati-mi o fituica, s-o am la mine cand ma intreaba, ca nu stiu nici io, pierd iegzamenul asta!!!
Sus In jos
Zitza
ghiocel
ghiocel
Zitza


Mesaje : 326
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 55
Localizare : La mal de mare

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 8:33 pm

Geta a scris:
Si totusi cine suntem noi? Icon_scratch cine suntem noi? Icon_scratch , ce raspuns se astepta de la ea? cine suntem noi? Icon_scratch Dati-mi o fituica, s-o am la mine cand ma intreaba, ca nu stiu nici io, pierd iegzamenul asta!!!

Daca il pierzi pe asta nu cred ca-i bai rictus sardonicus
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeVin Sept 10, 2010 12:53 pm

Geta a scris:
Si totusi cine suntem noi? Icon_scratch cine suntem noi? Icon_scratch , ce raspuns se astepta de la ea? cine suntem noi? Icon_scratch Dati-mi o fituica, s-o am la mine cand ma intreaba, ca nu stiu nici io, pierd iegzamenul asta!!!


asa-i, cum zice zitzu, nu-i bai, ca te trimite inapoi pe pamant ca sa inveti cine esti tu.
tu dintre tine si tine.
nu ce faci, nu cu cine relationezi, nu cat de multe rugi adevarate sau mincinoase inalti ( NU este vorba despre tine in special, ci despre fiecare din noi, in general ).


apropo de rugaciuni, citisem zilele astea niste opinii contrare in legatura cu cartea nou-aparuta a lui stephen hawking.
trecand peste faptul ca oameni care abia stiau sa scrie isi dadeau cu parerea la modul: nu stie nimic, e un prost, un handicapat etc., am intalnit si pareri pertinente, care spuneau ca un bun crestin nu este cel ce merge la biserica, ci cel care traieste crestineste: de exemplu, face fapte bune si se fereste de rau nu din frica unei judecati, ci pentru ca asa ii dicteaza lui constiinta.
acela va fi oricand si pentru orice religie, bun.
cei care merg in biserici, temple, sa se roage si sa aduca slava celui in care cred ( indiferent cum il numesc, iisus, dumnezeu, allah, krishna ), iar apoi pleaca gandind rau despre persoana care a stat langa el, nu vor fi la fel de bine priviti.
in final, cea care ne va judeca, o entitate ori numai constiinta noastra, ne va judeca dupa fapte, nu dupa minciunile trase.
in final conteaza legea: precum in cer, asa si pe pamant.
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:03 am

Paaai, noi suntem ceea ce vrem noi sa fim. Ceea ce ne dam voie sa fim. De aceea exista vise si realizari. Exista o vorba care spune cam asa: "daca dormi, visezi dar daca muncesti poti transforma visul in realitate."
Eu cred ca exista o forta superioara noua care ne tine legati spiritual si ne influienteaza mare parte din viata. Poate fi o forta generatoare de energie pentru ca noi sa putem supravietui sau, pur si simplu, poate ca omenirea este legata telepatic si empatic si numai asa poate supravietui, raportandu-se individ la individ sau comunitati.
Am batut campii cu gratie? na si tie
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 10:04 am

Xena a scris:
Paaai, noi suntem ceea ce vrem noi sa fim. Ceea ce ne dam voie sa fim. De aceea exista vise si realizari. Exista o vorba care spune cam asa: "daca dormi, visezi dar daca muncesti poti transforma visul in realitate."
Eu cred ca exista o forta superioara noua care ne tine legati spiritual si ne influienteaza mare parte din viata. Poate fi o forta generatoare de energie pentru ca noi sa putem supravietui sau, pur si simplu, poate ca omenirea este legata telepatic si empatic si numai asa poate supravietui, raportandu-se individ la individ sau comunitati.
Am batut campii cu gratie? cine suntem noi? 867702



Nu bati campii de loc! cine suntem noi? 6970
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 12:47 pm

Xena a scris:
Paaai, noi suntem ceea ce vrem noi sa fim. Ceea ce ne dam voie sa fim. De aceea exista vise si realizari. Exista o vorba care spune cam asa: "daca dormi, visezi dar daca muncesti poti transforma visul in realitate."
Eu cred ca exista o forta superioara noua care ne tine legati spiritual si ne influienteaza mare parte din viata. Poate fi o forta generatoare de energie pentru ca noi sa putem supravietui sau, pur si simplu, poate ca omenirea este legata telepatic si empatic si numai asa poate supravietui, raportandu-se individ la individ sau comunitati.
Am batut campii cu gratie? cine suntem noi? 867702




cu foarte mare gratie, dar nu i-ai batut! cine suntem noi? 867702
in mare cam asta ar fi si ideea mea.

eu mai cred si ca suntem legati indestructibil de planeta, si nu doar din cauza conditiilor oferite, ci tot asa, empatic si unitar, insa probabil ca asta am uitat din cauza evolutiei si mai ales din cauza ca nu mai stim sa exploram si sa folosim resursele subconstientului.
care probabil era candva la un nivel mai extern sau mai exteriorizat, insa cum cei care dobandeau o anumita influenta in comunitate se foloseau de forta bruta pentru a ii aduce pe ceilalti la asculare si supunere, incet-incet am pierdut din abilitatile spirituale pentru a le dezvolta pe cele fizice.
instinctul de aparare a triumfat.
calitatile spirituale s-au ascuns.
lupta pentru putere si pentru supravietuire a devenit litera de lege si asa este si astazi.
atunci, cum sa ne amintim? cine suntem noi? Icon_scratch


poate si eu ii bat cine suntem noi? 6970
pe ei, pe campi.
dar in ultima vreme se tot bate moneda pe abilitatile psihice uitate, si mi se pare ca imi place ideea cine suntem noi? Icon_scratch
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeMar Sept 14, 2010 9:26 pm

ioana_io a scris:

...................................................

eu mai cred si ca suntem legati indestructibil de planeta, si nu doar din cauza conditiilor oferite, ci tot asa, empatic si unitar, insa probabil ca asta am uitat din cauza evolutiei si mai ales din cauza ca nu mai stim sa exploram si sa folosim resursele subconstientului.
.........................................................................
instinctul de aparare a triumfat.
calitatile spirituale s-au ascuns.
lupta pentru putere si pentru supravietuire a devenit litera de lege si asa este si astazi.
....................

Corect, asta nu am punctat-o. na si tie
Sus In jos
Aether
ghiocel
ghiocel
Aether


Mesaje : 14
Data de inscriere : 23/03/2011
Localizare : intre doua lumi

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeJoi Mar 24, 2011 3:26 pm

Eu am sa scriu o replica din filmul Playlist pentru Nick şi Norah.

Cine suntem noi ?
"Norah: Există o parte a iudaismului care mie îmi place. Tikun Olam. Aceasta consideră că lumea este împărţită în mii de piese şi că fiecare dintre noi trebuie să le găsească şi să le pună la loc.
Nick: Poate că noi nu trebuie să le găsim. Poate că noi suntem piesele"

Piese de puzzle, asta cred ca suntem. Tabloul final nu cred ca poate fi definitivat. Cat muncim sa-l cream, mai dispare cate o piesa din cele aranjate...O luam de la capat iar si iar si iar...
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 110
Localizare : Vacanta

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 10:02 am

Piese... perisabile, dar precum furnicile: calcaiul lui Dumnezeu mai striveste masiv sau incidental, dar japonezii vor lua-o de la capat...
Sus In jos
Aether
ghiocel
ghiocel
Aether


Mesaje : 14
Data de inscriere : 23/03/2011
Localizare : intre doua lumi

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 11:17 am

Da cu siguranta japonezii au puterea de a renaste din propria cenusa cu o viteza uimitore precum pasarea Phoenix. Si stim ca orice cadere este o inaltare din punct de vedere spiritual. Suferinta purifica si uneste.
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 1:03 pm

eu cred ca nu se indoieste nimeni ca japonezii vor renaste...au dealtfel si exercitiu!
atat in lupta contra radiatiilor ( hirosima si nagasaki ), cat si in lupta contra stihiilor naturii ( cutremure, taifune sunt servite regulat ).
daca nu ei, atunci cine altii?

poate ca suntem pusi in garda...
poate ni se arata lipsurile, sa le putem acoperi...
a fost lovita singura natiune care stie sa iasa din criza.
oricare altia, nu ar fi avut experienta necesara si nici calmul care trebuie pastrat intr-o asa situatie.

nu stiu, mie asa imi apare, ca un exemplu si ca o indulgenta: "vezi mami ca e fierbinte...! frige, uffff!".
Sus In jos
Continut sponsorizat





cine suntem noi? Empty
MesajSubiect: Re: cine suntem noi?   cine suntem noi? Icon_minitime

Sus In jos
 
cine suntem noi?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: NOI :: Despre noi-
Mergi direct la: