prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Cele 9 muze Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Cele 9 muze Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Cele 9 muze Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Cele 9 muze Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Cele 9 muze Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Cele 9 muze Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Cele 9 muze Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Cele 9 muze Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Cele 9 muze Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Cele 9 muze

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 12:56 pm

Semnificatiile numarului noua


Data aparitiei: 04.05.2005


Cele 9 muze Nr9_21_nr9Numarul noua reprezinta masura gestatiilor, a cautarilor fructuoase si simbolizeaza incununarea eforturilor, desavarsirea unei creatii. Dupa Dionisie Areopagitul, ingerii sunt ierarhizati in noua coruri sau triade. Prima triada a ingerilor este formata din Serafimi, Heruvimi si Tronuri, a doua triada este formata din Domnii, Virtuti sau Puteri si Stapaniri, iar ultima triada cuprinde Intaietorii, Arhanghelii si Ingerii.
Daca fiecare lume este reprezentata de un triunghi (cerul, pamantul si infernul), noua semnifica totalitatea celor trei lumi. Noua este unul din numerele sferelor ceresti, dar in mod simetric este si numarul cerurilor din infern. Astfel, celor noua ceruri li se opun cele noua izvoare, salasul mortilor. In scrierile homerice, numarul noua are o valoare rituala. Astfel, Demetra strabate lumea timp de noua zile in cautarea fiicei Persefona. Leto sufera timp de noua zile si de noua nopti durerile facerii. Zeus zamisleste noua muze in noua nopti de dragoste.
Dupa cum arata Huai Nanzi, cerul chinezesc are 9 campii si 9999 de colturi. Cifra noua se afla la baza celor mai multe ceremonii taoiste de pe vremea dinastiei Han. Prin urmare, noua este numarul plenitudinii, fiind in acelasi timp un numar yang, solar, masculin.
Conform ezoterismului Islamic a cobori noua trepte fara a cadea inseamna a-ti fi tinut in frau simturile. Totodata, noua este numarul care corespunde celor noua deschideri ale omului, prin urmare simbolizeaza caile omului de comunicare cu lumea.
Pentru azteci, noua este in mod specific cifra simbolica a lucrurilor terestre si nocturne. Infernul este alcatuit din noua campii si panteonul aztec are noua divinitati nocturne.
In majoritatea cosmogoniilor indiene exista noua lumi subpamantene. La popoarele maya numarul noua este considerat ca fiind foarte important in magie si in medicina.
Dupa Rene Allendy numarul noua apare drept "numarul complet al analizei totale". El este simbolul multiplicitatii ce se inapoiaza la unitate si prin urmare al solidaritatii cosmice si al mantuirii. "Un numar, oricare ar fi el, spune Avicena, nu este altul decat noua sau multiplul sau si un prisos, deoarece semnele numerelor au numai noua caractere si valori impreuna cu zero."
Egiptenii numeau numarul noua Muntele Soarelui, marea eneada fiind facuta din evolutia celor trei lumi (divina, naturala si intelectuala), a arhetipului trinitar Osiris - Isis - Horus, reprezentand Esenta, Substanta si Viata. Pentru platonicienii din Alexandria, Trinitatea divina primordiala era subdivizata si ea in trei, dand nastere celor noua principii.
Pentru Dante, noua este cifra cerului, fiind simbol al dragostei. Arhitectura crestina a cautat in mod deosebit sa exprime numarul noua. Astfel, sanctuarul de la Parayle- Mondial este luminat de noua ferestre. Cele noua muze reprezinta in stiinte si cu precadere in arte, totalitatea cunostintelor umane. Pe plan liturgic, novena reprezinta desavarsirea, timpul complet.
De asemenea, dupa cele scrise in Evanghelii, Iisus, a fost rastignit la ceasul al treilea, isi incepe agonia la ceasul al saselea (cand s-a facut intuneric), si trece in lumea de dincolo, in glorie, in ceasul al noualea. Claude de Saint-Martin vedea in numarul noua distrugerea oricarui trup si a virtutii oricarui trup.
Noua, fiind ultimul din seria de cifre, anunta deopotriva un sfarsit si un nou inceput, adica o mutare pe un alt plan. Aici se regaseste ideea de nastere noua si de germinare, precum si cea de moarte. Prezenta acestor idei a fost semnalata in mai multe culturi cu privire la valorile simbolice ale acestui numar. Fiind ultimul dintre numerele apartinand universului care s-a manifestat, noua deschide faza transmutatiilor. El exprima sfarsitul unui ciclu, finalul unei curse, inchiderea unei verigi.
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 1:00 pm

Mitologie greaca – cele 9 muze

Posted January 17, 2008 Cele 9 muze Comments Comments(0)

Cele 9 muze 598px-eustache_le_sueur_002Noua la numar, muzele erau fiicele lui Zeus si lui Titan Mnemosyne. Erau zeitele artei si stiintei.
Calliope: muza poeziei, a celei epice si in special a elocventei
Euterpe: muza poeziei lirice si a cantecului acompaniat de fluier
Erato: patroana poeziei de dragoste
Polyhymnia: patroana retoricii, compunerii imnurilor, dansului
Melpomene: zeita tragediei
Thalia: muza comediei
Clio: muza istoriei
Terpsichore: patroana dansului si a cantecelor in cor
Urania: muza astronomiei
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 11:56 pm

Cele 9 muze 348676 Adesea le uit care si cum! Noroc de net.... Altadata le notam intr-un carnetel si-mi invioram curiozitatea cand si cand.... Acum m-am lenevit, daca tot le am acolo....
Cele 9 muze 348676 Cele 9 muze 348676 Ce ne facem in 2012, cand vor pica toate, cu net cu tot???
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 12:37 pm

Geta a scris:
Cele 9 muze 348676 Adesea le uit care si cum! Noroc de net.... Altadata le notam intr-un carnetel si-mi invioram curiozitatea cand si cand.... Acum m-am lenevit, daca tot le am acolo....
Cele 9 muze 348676 Cele 9 muze 348676 Ce ne facem in 2012, cand vor pica toate, cu net cu tot???



Ce am facut pana la inventarea netului! Cele 9 muze 127407
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 1:07 pm

Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808
CORRRECT!!!!
Cu observatia ca eu am in casa destule carti de cultura generala, pot apelaoricand la ele, ceea ce multi din tinerii nostri nu prea stiu ce inseamna... cunosc doar bagheta magica numita "google"...
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 2:31 pm

Geta a scris:
Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808 Cele 9 muze 473808
CORRRECT!!!!
Cu observatia ca eu am in casa destule carti de cultura generala, pot apelaoricand la ele, ceea ce multi din tinerii nostri nu prea stiu ce inseamna... cunosc doar bagheta magica numita "google"...




Atunci ,vor avea ocazia unica sa mai citeasca si carti....... Cele 9 muze 692518
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 111
Localizare : Vacanta

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeSam Iul 24, 2010 11:31 pm

Hi-hi-hi, cum ar fi zis Lelu... Daca le recunosc! Cele 9 muze 603658
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 6:35 pm

Eu sunt nascuta intr-o zi de 3 iar patronul zilei mele este Dionisie Areopagitul. Cifra 3 are un rol foarte mare in viata mea. Ca sa intelegeti cate ceva o voi lua de la inceput.
Noi am fost 4 frati. Eu m-am nascut a 3-a. A murit un frate si am ramas 3. Am stat in 3 case pana ne-am stabilit undeva. La etajul 3. Apartamentul finnd multiplu de 3 (27).
La scoala mi-am schimbat colegul de banca de 3 ori pana m-am inteles cu cineva. De cate ori ieseam in oras cu colegele sau colegii eram intotdeauna un grup de 3 sau multiplu. Nu am calculat astea decat tarziu, acum vreo 2-3 ani.
La liceu era sa raman corijenta de 3 ori pentru ca de fiecare data profa de economie imi spunea ca ma trece daca-i cant ceva la chitara. Fapt pe care-l refuzam.
Am dat de 3 ori la facultate.
Cu al treilea barbat dein viata mea m-am maritat.
Am pierdut 3 sarcini mari pana am reusit sa-l am pe Rares. Acum am 3 barbati in casa. Stau iar in apartament multiplu de 3 (6).
Copiii sunt nascuti in zile multiplu: Rares pe 9 iar Gruia pe 3.
Ar mai fi dar nu mi le amintesc acum.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cele 9 muze Empty
MesajSubiect: Re: Cele 9 muze   Cele 9 muze Icon_minitime

Sus In jos
 
Cele 9 muze
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cele mai fascinante castele ale lumii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Cele 9 muze ( arta ) :: Cele 9 muze ( arta )-
Mergi direct la: