prietenie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
prietenie

prietenie, relatii inter-umane, normal si paranormal, diaspora, lectura, filme, istorie, filosofie, relaxare, intrebari, raspunsuri, umor.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI,GETA !!!!
Retete rapide Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:06 am Scris de Geta

» Viorele pentru VIO!!! La multi ani!!!
Retete rapide Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 9:33 am Scris de Geta

» Bancuri
Retete rapide Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 7:23 pm Scris de Geta

» La multi ani !!! IOANA
Retete rapide Icon_minitimeMar Feb 04, 2014 11:56 pm Scris de Admin

» GETA,LA MULTI ANI!!!
Retete rapide Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 7:30 am Scris de Geta

» Pentru tine, Vio, flori multe de Florii!!!
Retete rapide Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 9:48 pm Scris de Geta

» Floriile - obiceiuri
Retete rapide Icon_minitimeDum Apr 28, 2013 7:32 pm Scris de Geta

» Ioana, la multi ani!!!
Retete rapide Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 6:08 am Scris de Geta

» LA MULTI ANI! ELENA
Retete rapide Icon_minitimeMar Mar 05, 2013 8:34 pm Scris de Geta

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mier Iun 18, 2014 12:03 am

 

 Retete rapide

In jos 
+2
Xena
ioana_io
6 participanți
AutorMesaj
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeVin Iul 16, 2010 10:33 pm

Pizza rapiduleasca

mai aveti ceva mezeluri, o bucatica de branza, nu aveti chef de ele ca atare dar nu sunt nici de aruncat?
aruncati-le intr-o pizza.
cantitatile sunt orientative si depinde de marimea tavii in care organizati pizza cu pricina.
asta e facuta pt. o tava mijlocie, din care se vor infrupta doo-trei persoane flamande.
pt. mai mult de doua-trei portii, mai adaugati la cantitati si aruncati-o in tava mare.

blat:
- 4 oua
- cca. o cana cu faina
- o cana cu lapte

umplutura:
- mezel, branzet, ceapa, legume, ton, masline, ou batut, orice aveti chef sa vedeti in pizza.


bateti ouale, adaugati laptele, si faina de fapt atat cat sa iasa o coca mai groasa decat cea de clatite.
poate va trebuie mai mult de o cana, poate mai putin.

ungeti cu unt sau margarina tava in care urmeaza sa coaceti pizza.
tapetati cu faina.
turnati coca semi-lichida in tava.

presarati coca cu chestiile alese pt. umplutura.

introduceti tava la cuptorasul incalzit in prealabil, la foc potrivit, si tineti-o pana ce marginea pizzei incepe sa se desfaca de margini.

gata.

o scoateti si o papati cu sos de rosii ( pasta de tomate, nitel zahar, cimbru, apa, fierte scurt impreuna ) sau fara, cu mujdei sau fara, cu amandoua sau fara.
eu prefer varianta cu amandoua.

ce? nu ati mai papat pizza cu mujdei?
nu e ideea mea, asa se serveste pizza in brasov, la pizza hot ( nicio legatura intre pizza hot si pizza hut ): cu amandoua.
e coada la ei...stai si o ora sa se elibereze o masa.
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 2:40 pm

Gud aidia! Tencs! na si tie
Sus In jos
Bambina
garofita
garofita
Bambina


Mesaje : 1172
Data de inscriere : 07/07/2010

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 3:50 pm

Xena a scris:
Gud aidia! Tencs! na si tie

muritor de ras muritor de ras
Sus In jos
Geta
Moderator
Moderator
Geta


Mesaje : 3799
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 110
Localizare : Vacanta

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 4:03 pm

Retete rapide Icon_scratch Retete rapide Icon_scratch Adica de ce razi? A zis bazaconii?
Atentie, shefi de forum! Tot ce-i in alta limba decat... franceza -- se traduce! Retete rapide 872290 Retete rapide Suspect
Sus In jos
Bambina
garofita
garofita
Bambina


Mesaje : 1172
Data de inscriere : 07/07/2010

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 4:25 pm

Geta a scris:
Retete rapide Icon_scratch Retete rapide Icon_scratch Adica de ce razi? A zis bazaconii?
Atentie, shefi de forum! Tot ce-i in alta limba decat... franceza -- se traduce! Retete rapide 872290 Retete rapide Suspect

in pasareasca??? muritor de ras muritor de ras
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 6:56 pm

gupud apaipidipiapa.
asta fu in pasareasca.

nu stiu di ce rade bambineasca...
sa o intrebam!!!
bambineascoooooo.......!
Sus In jos
Xena
ghiocel
ghiocel
Xena


Mesaje : 315
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Navodari

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 2:42 pm

Rade de ingleza mea de balta secata. Suspect
Sus In jos
Bambina
garofita
garofita
Bambina


Mesaje : 1172
Data de inscriere : 07/07/2010

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeMar Iul 20, 2010 12:38 am

ioana_io a scris:
gupud apaipidipiapa.
asta fu in pasareasca.

nu stiu di ce rade bambineasca...
sa o intrebam!!!
bambineascoooooo.......!

Da ce bre.... n-are omu voie sa raza??
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeMar Iul 20, 2010 11:21 am

Bambina a scris:
ioana_io a scris:
gupud apaipidipiapa.
asta fu in pasareasca.

nu stiu di ce rade bambineasca...
sa o intrebam!!!
bambineascoooooo.......!

Da ce bre.... n-are omu voie sa raza??





pai cine te opreste? Retete rapide 473808 Retete rapide 473808 Retete rapide 473808 Retete rapide 473808 Retete rapide 473808
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeVin Sept 17, 2010 1:01 am

zacusca.

da, zacusca rapida.
nu ati mai auzit? cand sunt toate pregatite, nu ai nevoie de mai mult de 10-15 minute pt. ea.

eu am facut asa: am luat un borcan de vinete coapte pt. salata de la magazinul romanesc din stuttgart Retete rapide 692518 , un borcan cu ardei copti de la acelasi magazin, si o ceapa din sertarul-camara de sub frigider.
si cu asta s-au terminat legumele mele.

am prajit ceapa, in timp ce se prajea ceapa am taiat marunt ardeii copti ( unul l-am halit in timp ce, asa, de pofta ), i-am aruncat si pe ei in tigaie, in timp ce se caleau ardeii am taiat vinetele si le-am aruncat in blender unde le-am blenduit intro juma' de minut, si apoi le-am aruncat si pe ele in tigaie, laolalta cu ceapa si ardeii caliti.
in loc de rosii am pus pasta de tomate ( eu oricum nu suport in mancare cojile de rosii ), am mai pus niste pasta de ardei dulce de la acelasi magazin mai sus mentionat, am amestecat cu nadejde ( intre noi fie vorba, nici nu a fost greu, dat fiind ca pasta obtinuta era destul de moale ) si am pregatit cuptorul.
am turnat amestecul intr-un vas de jena si l-am bagat ( pe el, pe vas cu amestec ) la cuptor unde l-am lasat cred ca inca vreo alte 15 minute, timp in care io m-am dat pe forum.
si am avut zacusca gata.
nu am pus-o la niciun borcanel, ci intr-un vas de plastic cu capac primit de la bambineasca anul trecut in aprilie.
ma rog, am pus in vasul de plastic ce a mai ramas din zacusca.
e bestiala!
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeVin Sept 17, 2010 1:04 am

ciorba de varza murata.

se ia o bucata de costita afumata cat de mare va doreste pofta, se fierbe.
in timp ce fierbe costita, varza murata se taie subtirel-subtirel.
in cazul in care varza e prea sarata, se pune intr-un alt vas in apa calda si se da un clocot-doua.
se arunca apa, se pune varza alaturi de costita ( sau invers, depinde ce vas preferati voi ).
la sfarsit se pune niste zarzavat de ciorba, nu mult, ca ia din aroma de varza murata. eventual niste pasta de tomate, daca o vreti mai rosie, dar grija la dozaj, ca si aia e acra.
gata.
Sus In jos
simona
ghiocel
ghiocel
simona


Mesaje : 36
Data de inscriere : 02/09/2010
Varsta : 53
Localizare : Robilante

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeLun Sept 20, 2010 11:09 pm

buna reteta ,de ciorba de varza,am sa o incerc si eu,mai greu va fii sa-l conving pe sotul meu sa o manance dar incercare moarte nu are(el mananca mai mult paste).
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeLun Sept 20, 2010 11:12 pm

simona a scris:
buna reteta ,de ciorba de varza,am sa o incerc si eu,mai greu va fii sa-l conving pe sotul meu sa o manance dar incercare moarte nu are(el mananca mai mult paste).



eu nu l-am convins.
ce bineeee...am papat-o singura! si ce buna a fost!
( el nici macar nu a gustat, asa, din principiu, nu mananca varza ).
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeMar Sept 21, 2010 9:39 pm

ioana_io a scris:
zacusca.

da, zacusca rapida.
nu ati mai auzit? cand sunt toate pregatite, nu ai nevoie de mai mult de 10-15 minute pt. ea.

eu am facut asa: am luat un borcan de vinete coapte pt. salata de la magazinul romanesc din stuttgart Retete rapide 692518 , un borcan cu ardei copti de la acelasi magazin, si o ceapa din sertarul-camara de sub frigider.
si cu asta s-au terminat legumele mele.

am prajit ceapa, in timp ce se prajea ceapa am taiat marunt ardeii copti ( unul l-am halit in timp ce, asa, de pofta ), i-am aruncat si pe ei in tigaie, in timp ce se caleau ardeii am taiat vinetele si le-am aruncat in blender unde le-am blenduit intro juma' de minut, si apoi le-am aruncat si pe ele in tigaie, laolalta cu ceapa si ardeii caliti.
in loc de rosii am pus pasta de tomate ( eu oricum nu suport in mancare cojile de rosii ), am mai pus niste pasta de ardei dulce de la acelasi magazin mai sus mentionat, am amestecat cu nadejde ( intre noi fie vorba, nici nu a fost greu, dat fiind ca pasta obtinuta era destul de moale ) si am pregatit cuptorul.
am turnat amestecul intr-un vas de jena si l-am bagat ( pe el, pe vas cu amestec ) la cuptor unde l-am lasat cred ca inca vreo alte 15 minute, timp in care io m-am dat pe forum.
si am avut zacusca gata.
nu am pus-o la niciun borcanel, ci intr-un vas de plastic cu capac primit de la bambineasca anul trecut in aprilie.
ma rog, am pus in vasul de plastic ce a mai ramas din zacusca.
e bestiala!




Am sa incerc si eu Retete rapide 7555
Sus In jos
Vio
Moderator
Moderator



Mesaje : 3767
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 72
Localizare : acasa

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 3:15 pm

Azi fac zacusca,dupa reteta ta Ionu!doar asa de pofta.. Retete rapide 781286
ca sa vezi ca erau la fel ca dincolo si eu nu m-am uitat,ce legata la ochi sant Retete rapide 962980 Retete rapide 962980
Sus In jos
ioana_io
Admin
Admin
ioana_io


Mesaje : 3070
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 55
Localizare : zona crepusculara

Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 11:11 pm

sa imi spui cum a iesit!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Retete rapide Empty
MesajSubiect: Re: Retete rapide   Retete rapide Icon_minitime

Sus In jos
 
Retete rapide
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
prietenie :: Sa avem ce bea si ce manca :) Retete diverse :: Sa avem ce bea si ce manca :) Retete diverse-
Mergi direct la: